Parents and Carers:  Please Click here for the Advent Calendar


Congratulations to the Class of 2020!

Well done to all our Year 11 students on the wonderful results achieved for their GCSE exams. We wish them all the best for the future.

Please see our headlines below:

  • 80% of students achieved a grade 4 or above in both English and Mathematics
  • 61% of students achieved a grade 5 or above in both English and Mathematics
  • 84% of students achieved a grade 4 or better and 66% of students achieved a grade 5 or better in English
  • 86% of students achieved a grade 4 or better and 74% of students achieved a grade 5 or better in Mathematics
  • English Baccalaureate Average Point Score has increased to 4.44
  • Attainment 8 score has increased to 51.12
  • Progress 8 score has increased to +0.21 which places us in the above average category for schools nationally

Click here to view our Examination Results booklet 2020

 

 

Staff List 2020-2021

Teaching staff

Names
Mr Samson Abayomi Mathematics Teacher and 2 i/c
Mr Ozan Akif Assistant Principal: Performance Arts/Teaching & Learning/Vocational Learning
Mrs Faith Akpe ScienceTeacher
Mrs Ainé Allen Assistant Principal: Inclusion
Mrs Jemima Arthur-Amponsah Science Teacher
Ms Kaitlyn Bagnell History Teacher
Mrs Margriet Berndt Spanish Teacher
Mr Chris Blackburn Head of Faculty: English & Communications
Mr Adrian Bond SENDCO
Mrs Eileen Bryan Assistant Principal:  Data & Systems 
Ms Arissa Buckley Geography Teacher/Year 7 Geography Co-ordinator
Ms Joanne Callow Assistant Principal: Teaching & Learning/Remote Learning
Mr Steve Candy Director of the Arts
Ms Teresa Casey Mathematics Teacher 
Miss Alicia Cervero Fornes Head of Department: Modern Foreign Languages
Mr Peter Chambers Science Teacher 
Ms Emmanouella Charalambous         Head of Department: History
Mr Mark Charge Religious Studies Teacher & 2 i/c RS
Ms Allison Charles Head of Faculty: Creativity and Technologies
Mrs Deborah  Cooper Geography Teacher & RSE Co-Ordinator
Mr Tony Coyle Religious Studies Teacher and Deputy Careers Leader
Miss Chelsea Croft Dance & Drama Teacher
Ms Anne-Marie Cunniffe Science Teacher
Mr James Curtis English Teacher & Deputy Head of Year 8
Mr Gordon Davis Head of Department: Geography & Deputy Head of Year 10
Ms Eadaoin Devine PE Teacher/Careers Leader/Deputy Head of Year 11
Mr Daniel Dickson Head of Department: Media & English Teacher
Mr Michael Donnelly Head of Department: PE/Director of Gaelic Football
Mr Declan Duddy ICT Teacher & Co-Head of Year 9
Ms Carol Duffy PE Teacher/Charities & Enterprise Co-ordinator/Head of Year 7
Mrs Alex Dunnett SENDCO
Mr Ananda Fernando Assistant Principal: Teaching & Learning Progress for All
Ms Marianne Garvey English & Media Teacher
Ms Portia Gbadamosi Science Teacher & KS3 Co-ordinator 
Miss Angela Gregory Head of Department: D & T
Mr Dewi Griffiths Head of Department: English 
Mr Alan Grogan Associate Assistant Principal: Pastoral
Ms Leena Gurung ICT Teacher
Ms Eimear Hart English Teacher & KS3 Co-ordinator
Mrs Leanne Hatton Head of Department: Dance
Ms Emily Hawkins Science Teacher
Mrs Alice Henderson Assistant Principal: Teaching & Learning/Professional Formation
Ms Michelle Hepburn Associate Assistant Principal: Pastoral
Mr John Igeyn Head of Faculty: Maths & Commerce
Mr Qasim Iqbal ICT Teacher
Miss Ellen Ives Drama Teacher
Ms Lucy Jefferies Religious Studies Teacher
Mr Leslie Jonjo Mathematics Teacher & KS3 Co-ordinator
Ms Kathleen Joyce Head of Faculty: Pure & Applied Sciences
Mr Jack Kirby English Teacher & Head of Year 8
Ms Sharon Lamble DT Teacher
Mr Keith Le Matti Geography Teacher/Year 8 Geography Co-ordinator
Mr Sam Lingwood Mathematics Teacher & Deputy Head of Year 7
Ms Hannah Lockwood Head of Department: Music
Miss Katia Maiorano MFL Teacher
Miss Siobhan Malone Principal
Mrs Emma Martinez Ruiz Modern Foreign Languages Teacher
Ms Karen Maynard Head of Faculty: Religion & Society
Miss Jyoti McCabe  Head of Department: ICT 
Ms Lucy McGarry Religious Studies Teacher
Mr Patrick Michalopoulos Art Teacher
Ms Anna McKay English Teacher
Miss Ciara McNamara Religious Studies Teacher/Acting Head of Department: Business Studies/Head of Year 10
Mr Joe Meade PE Teacher
Ms Afifa Mohamed Science Teacher
Mrs Ljuba Mracajac Mathematics Teacher
Mr Sean O'Connell Head of Department: Religious Studies & Catholic Formation
Mr Paul O'Donoghue PE Teacher & Head of Year 11
Mr Kieran O'Sullivan Mathematics Teacher & Deputy Head of Year 7
Mrs Olutoyin Ogunyemi Mathematics Teacher 
Mrs Mutiat Olaifa Health & Social Care Teacher & Cover Supervisor
Ms Victoria Oluwafemi Science Teacher
Ms Amelia Panayi PE Teacher
Ms Patricia Pierce Lay Chaplain
Ms Lynn Pomfret Art Teacher
Ms Rebecca Price History Teacher
Ms Kichel President PE/Dance Teacher
Mr Roger Quartey Mathematics Teacher
Mr Connell Rich English Teacher
Mr Jorge Rodriguez Barbon Modern Foreign Languages Teacher
Miss Maria Sanyu Mathematics Teacher
Ms Abiraimy Saravanabavan Science Teacher
Mrs Anna Shaw Religious Education Teacher
Mr Graham Sidwell Assistant Principal: Inclusion
Mr Dimitris Tsatsanis Mathematics Teacher & KS4 Co-ordinator
Ms Emily Tudor Vice Principal: Teaching & Learning, Curriculum & Assessment
Mr Dimos Vardoulakis ICT Teacher & Online Learning Co-ordinator
Ms Natasha Welch English Teacher
Mr Jason White PE Teacher and Vocational Course Co-ordinator & 2 i/c PE
Mrs Louisa Willis Science Teacher & Co-Head of Year 9
Ms Hannah Wilson MFL Teacher
Ms Alys Winstanley English Teacher 
Mr James Wong ICT Teacher


Learning/administration support staff

Miss Hayley Aqua-Smith                       Clerical Assistant
Mr Balvinder Assi Inclusion Co-ordinator
Ms Winona Clift Teaching Assistant
Ms Sophie Cogan Teaching Assistant
Mr George Eldridge Teaching Assistant
Miss Samina Faucher Teaching Assistant
Mr Huw Francis Learning Mentor
Mrs Gina Gotts Attendance Officer
Miss Charlotte Gould Teaching Assistant
Mrs Beverley Hardy SEND Administrator
Ms Vicky Jahans School Attendance Advisory Officer
Mrs Joanne Lazenby Learning Mentor
Mrs Ruth Ling Librarian
Mrs Nicola Lynch Teaching Assistant & Careers Administrator
Mr Richard Mayne Learning Mentor
Miss Kathleen McGuinness Teaching Assistant
Mrs Michelle Nelson Inclusion Admin Officer
Mrs Kim Nicholas Lead Learning Mentor
Mrs Geraldine O'Connell Science Technician
Miss Beth O'Farrell Teaching Assistant
Mrs Theresa O’Farrell Teaching Assistant
Mrs Linda Peace Teaching Assistant
Ms Louise Perera Justice & Peace Co-ordinator
Ms Lola Quadri Cover Supervisor
Mrs Mala Rajkumar Clerical Assistant
Ms Taryn Ryan Teaching Assistant
Mrs Caroline Sansom Teaching Assistant
Miss Tarlie Sansom Administrative Assistant
Mrs Deborah Scott Teaching Assistant
Ms Siobhan Sherlock Business Manager
Ms Nuala Shiel Office Manager
Mrs Leigh Singleton Teaching Assistant
Mrs Sharon Starbuck  Teaching Assistant
Mr Curtis Stewart Teaching Assistant
Mr Alan Strickland IT Assistant
Miss Cerren Swain Exams Officer & Data Assistant
Mrs Patricia Sweeney Clerical Assistant
Mrs Olatokonbo Taiwo Cover Supervisor
Mrs Kim Taylor Makepeace Clerical Assistant
Ms Alison Thompson Clerical Assistant with responsibility for Media Resources
Ms Monique Tulloch Learning Mentor
Ms Kim Thompson Teaching Assistant
Mrs Gillian Vaughan Finance Officer
Ms Lisa Way Human Resources Officer
Mrs Diana Webb Learning Mentor
Mr Matthew Webb Teaching Assistant
Mr Daniel White Teaching Assistant
Mr Dylan Wiggan Teaching Assistant/PE Department Technician.
Mrs Lindsey Wood Principal's PA

Housekeeping staff

Miss Emma Adams                                   Housekeeper
Ms Jeanne Birch Housekeeper
Ms Susan Cottham Housekeeper & Site Supervisor
Mr Kevin Curtis Assistant Premises Manager
Mr Lewis Grant Housekeeper & Site Supervisor
Mr Terry Grant Premises Manager
Mrs June Jones Senior Housekeeper
Mr Christopher Kong Housekeeper & Site Supervisor
Miss Sally Lockhart Housekeeper & Site Supervisor
Ms Lisa Marshall Senior Housekeeper
Mr Bill O'Farrell Housekeeper
Ms Leeanne Simmes Housekeeper
Mr Mark West Assistant Premises Manager

Restaurant staff

Mrs Julie Buckingham                           Restaurant Team
Mrs Radiye Duru Restaurant Team
Mr Chris Fianko Sous Chef
Mr Rais Kilonga Kitchen Porter
Ms Sarah Jones Restaurant Team
Ms Julie Kerr Restaurant Team
Mrs Jodie Khetia Kitchen Assistant
Mr Lee Knowles Executive Chef
Ms Sari Mwanza Kitchen Assistant
Mrs Audrey Pattenden Restaurant Manager
Mr Bruno Tampo Kitchen Assistant